5,712
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
(5 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 16: | Line 16: | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 | ||
| ISM-DOS | | [[ISM-DOS]] | ||
| 1992 | | 1992 | ||
| Warfield | | [[John N. Warfield]] | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
Line 27: | Line 27: | ||
|- | |- | ||
| 2 | | 2 | ||
| | | [[Cogniscope 1]] [[Cogniscope 2]] | ||
| 1998 | | 1998 | ||
| CWA Ltd. | | [[CWA Ltd.]] [[Aleco Christakis]] | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| style="background-color:#fe0000; color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000; color:#fe0000;" | | ||
Line 47: | Line 36: | ||
| 10K | | 10K | ||
| globalagoras.org/what-we-do/agoras-process/structured-dialogic-design-software | | globalagoras.org/what-we-do/agoras-process/structured-dialogic-design-software | ||
|- | |||
| 3 | |||
| [[Concept Star]] | |||
| 1999 | |||
| [[Sorach]] [[Donna M. Lee]] | |||
| style="text-align: center;" | ✔ | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | |||
| trial $25, Single $590 10 users:1984 | |||
| http://www.sorach.com/index.html | |||
|- | |- | ||
| 4 | | 4 | ||
| ISM Parallel v1 | | [[ISM Parallel]] v1 | ||
| 2013 | | 2013 | ||
| Ekkotek | | [[Ekkotek High-tech business incubator|Ekkotek]] [[Yiannis Laouris|Laouris]] | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
Line 60: | Line 60: | ||
|- | |- | ||
| 5 | | 5 | ||
| Cogniscope 3 | | [[Cogniscope 3]] | ||
| 2013 | | 2013 | ||
| Ekkotek | | [[Ekkotek High-tech business incubator|Ekkotek]] [[Yiannis Laouris|Laouris]] | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
Line 71: | Line 71: | ||
|- | |- | ||
| 6 | | 6 | ||
| IdeaPrism 1 | | [[ISM-Win]] | ||
| | | 2015 | ||
| Future Worlds | | [[John N. Warfield]] | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | |||
| free | |||
| www.jnwarfield.com/ism-software.html | |||
|- | |||
| 7 | |||
| [[IdeaPrism]] v.1 | |||
| 2014 | |||
| [[Future Worlds Center]] [[Yiannis Laouris|Laouris]] | |||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| style=" | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| free | | free | ||
| www.ideaprism.net | | www.ideaprism.net | ||
|- | |- | ||
| | | 8 | ||
| IdeaPrism 2 | | [[IdeaPrism]] v.2 | ||
| 2018 | | 2018 | ||
| Future Worlds | | [[Future Worlds Center]] [[Yiannis Laouris|Laouris]] | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| style=" | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| free | | free | ||
| www.ideaprism.net | | www.ideaprism.net | ||
|- | |- | ||
| | | 9 | ||
| Logosofia | | [[Logosofia]] | ||
| 2017 | | 2017 | ||
| Min Education, Michgan | | Min Education, Michgan [[Jeff Diedrich]] | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
Line 103: | Line 114: | ||
| http://logosofia.decisionpoint.design | | http://logosofia.decisionpoint.design | ||
|- | |- | ||
| | | 10 | ||
| Concertina v1 | | [[Concertina]] v1 | ||
| | | 2016 | ||
| Ekkotek | | [[Ekkotek High-tech business incubator|Ekkotek]] [[Yiannis Laouris|Laouris]] | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="background-color:#fe0000;" | | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| style="text-align: center;" | ✔ | | style="text-align: center;" | ✔ | ||
| style=" | | style="background-color:#fe0000;" | | ||
| 30-100/mo | | 30-100/mo | ||
| https://concertina.ekkotek.com | | https://concertina.ekkotek.com |